Сміття
факт сміття - 2,5%, базис - 2, мас очистити - 0,5, в документах пишуть 3,5, а почне- тили до 1,5%.
Облік засміченості зробити набагато важче ніж облік вологості-для цього потрібна незалежна лабораторія. Є сміття трьох кат горій, у смітті міститься не лише домшіки а й зерно. Перша категорія - 50% сміття та 50 зерна; дj- 70% сміття та ЗО зерна й третя - 98% сміття та 2 зерна.
Тоді під виглядом сміття в машину засипають зерно, зверху накривають тентом і на тент насипають сміття. Клієнт про це й не здогадується, тому й не може виступити позивачем.
А сміття 3-ї категорії переходить у власність елеватора. Елеватор може виставити здавачу рахунок за збереження зерна 3-ї категорії, але здавач може його не оплачувати.
Трапляється, коли, наприклад, ріпак сіють по пшениці: обидві ці культури ранні, тож під час збирання врожаю в зерновій масі може бути 40% пшениці. Відповідно до ДСТУ, ця пшениця є сміттєвою домішкою, й здавач може її втратити.
Буває ситуація, що зерно очищають надмірно, наприклад, до 1,5% замість 2%, унаслідок чого здавач отримує менше зерна і від нього ще й вимагають доплату за очищення на зайві 0,5% сміття. У такому разі здавач може заплатити лише за 0,2% перечищеного сміття.
Як із вологістю, коли з'являється зайве зерно та не вистачає сміття, бухгалтер коригує вагу брутто в ТТН, щоб оприбуткувати зайве зерно.
Наступне місце, де можна втратити зерно, - це застосування норм природного убутку. Досі чинним є наказ Міністерства хлібопродуктів СРСР «Об утверждении норм естественной убыли зерна, продуктов его переработки, семян трав, кормов травяных, искусственно высушенных, и семян масличных культур при хранении на предприятиях системы Министерства хлебопродуктов СССР» від 28 січня 1986 року. Це невеличкий простий документ із великою кількістю таблиць, норм, у якому нескладно розібратися.
Якщо здавач мас питання до лабораторії елеватора, то є сенс визначити клас зерна в незалежній лабораторії. Утім, незалежних лабораторій надзвичайно мало, тому часто клієнти домовляються з лабораторією іншого, незаангажованого елеватора. Раніше незалежні лабораторії були в підрозділах державної хлібної інспекції, але з недавнього часу вони перестали функціонувати.
Знеособлений аналіз
Деякі просунуті елеватори для зменшення ризику зловживань в лаборатор і шворю^гьсиетему знеособленою анашу, суть якого полягає в тому, що проби забирають одні люди й штрих-код, а аналіз зерна роблять лаборанти.
Як порахувати зерно
Перерахунок кількості зерна лише тоді, коли зерно справи, доробки. Під час сушінні маса зерна зменшується на величий ку вологи та сміття. Всі заходи mnSL доцільними и необхіднішії. Якщо зеС не потребує попереднього сушіння чищення, то зменшення маси зерна мо*. відбутися лише в межах норм звичайного убутку. Повертаючи зерно після зберігання елеватор видає здавачеві акг-розрахуиокі у якому перелічує й обґрунтовує всі випадки зменшення маси зберігання партії.
Нижче наведемо кілька формул для розрахунку залікової ваш зерна:
• зарахункова (розрахункова) маса зерна - це фізична маса зернової культури (крім кукурудзи в качанах), зменшена на розрахункову величину маси відхилень щодо кондицій умісту волопі та сміттєвих домішок в зерні, що обумовлено в договорі про зберігання:
Злі - Флі - Фліх
де:
Злі — зарахункова маса зерна, кг, фл< - фізична маса зерна, кг;
Сс—відсоток зменшення сміттєвої домішки, Хв — відсоток зменшення вологості. Розрахунок відсотка
зменшення вологості:
Хе = 100 X {о - Ь) -5-100 - ї>.
де:
Хе - відсоток зменшення вологості, я - показник вологості за надходженням
^ ГпГі вологості ЗГІДНО з договором
^ Ро"р°^ок відсотка зменшення смітвоі домішки:
(100 - Хе)х (Си - Сд)
де:
Сс - відсоток зменшення сміттєвої домішки (у відсотках);
Си - показник сміттєвої домішки за надходженням (у відсотках);
Сд - показник сміттєвої домішки згідно з договором (у відсотках).
Спробуємо розрахувати зарахункову масу пшениці в обсязі 10 тис. кг із такими вхідними показниками: вологість -15;8%, сміття - 4,7%. Показники якості відвантаження зерна з елеватора згідно з договором мають відповідати ДСТУ 3768:2010 - вологість 14%, сміття 2%:
Хе = 100 х (15,8 -14,0) т (100 -14,0) = 2,093(%).
Розрахунок відсотка зменшення сміттєвої домішки:
Сс = (100-2,093) х (4,7-2,0) - (100-2,0) =
2,697%.
Зарахункова маса пшениці:
Зм = 10 000-10 000 х ((2,697 + 2,093) *
4-100) = 9521 (кг).